Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.
przeczyce
- Paweł Pistelok
- Kategoria: przeczyce
- Odsłony: 93058
Rzeki
Zarząd Zlewni Przemszy w Przeczycach ma w eksploatacji następujące rzeki:
- rzeka Przemsza -86 km
- rzeka Biała Przemsza -66 km
- rzeka Brynica -54 km
- rzeka Rawa -7 km
Rzeka Przemsza posiada źródła w okolicach Bzewa (pow. Zawiercie) na wys. 350 m n.p.m., ujście do rzeki Wisły na wys. 230 m n.p.m. w okolicach Oświęcimia. Powierzchnia zlewni przy ujściu do Wisły wynosi około 2200 km2.
Nad rzeką Przemszą w XV i XVI w. wybudowano zamki obronne w Siewierzu i Będzinie mające za zadanie chronić ziemie przed najazdem z ziem śląskich, które były pod panowaniem królów czeskich i austriackich.
W XIX w. zaczął się rozwijać przemysł i rzeka Przemsza pełniła rolę traktu komunikacyjnego. Spławiano nią węgiel i wyroby hutnicze w kierunku Krakowa. Odbywało się to za pomocą tratw, które z powrotem ciągnęły konie idące brzegiem po obu stronach rzeki.
Obecnie rzeka Przemsza zasila swoimi wodami ujęcie wody wodociągowej w Będzinie oraz ujęcia wody przemysłowej dla hut Bankowa, Cedlera i elektrowni Łagisza.
W ostatnich latach uległa dość dużej poprawie jakość wody w rzece oraz jej dopływach - Białej Przemszy i Brynicy.
- Paweł Pistelok
- Kategoria: przeczyce
- Odsłony: 31780
Zbiornik wodny Przeczyce na rzece Przemszy
oddany do eksploatacji w 1963 r. - o pojemności 20,7 mln m3 i pow. 4,7 km2
Zbiornik Przeczyce jest zbiornikiem wielozadaniowym, pełniącym funkcję:
- wyrównawczą - magazynowanie wody dla celów pitnych i przemysłowych, zapewnieniu przepływu nienaruszalnego poniżej zapory oraz podwyższeniu przepływów niżówkowych w rzece;
- przeciwpowodziową - związaną z redukowaniem fal powodziowych i ochroną terenów leżących poniżej zbiornika;
- rekreacyjną - (turystyka, wędkarstwo);
- Paweł Pistelok
- Kategoria: przeczyce
- Odsłony: 48845
W dniu 25.08.2005 r. miało miejsce uroczyste przekazanie zbiornika Kuźnica Warężyńska do próbnego piętrzenia.
Podstawowe dane:
powierzchnia 560 ha, normalny poziom piętrzenia wody 264,00 m npm, maksymalna głębokość ok. 23 m, obwód zbiornika ok. 13 km.
ZBIORNIK WODNY
Zbiornik przeciwpowodziowy Kuźnica Warężyńska utworzony został w wyrobisku byłej kopalni piasku. Dokonana została w ten sposób rekultywacja terenu zdegradowanego ponad trzydziestoletnią działalnością kopalni, a krajobraz został wzbogacony o dodatkowe walory przyrodnicze i rekreacyjno turystyczne. Dotychczas istniejące nieregularne, strome stoki wyrobiska zostały wyprofilowane i ubezpieczone tak, aby mogły stanowić trwałą i bezpieczną linię brzegową nowego zbiornika wodnego.
GOSPODAROWANIE WODĄ
Włączając zbiornik Kuźnica Warężyńska do systemu zbiorników Przeczyce i Pogoria III, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach stworzył zespół zbiorników retencyjnych zlewni Czarnej Przemszy, umożliwiający prowadzenie w niej zintegrowanej gospodarki wodnej, zarówno w okresach powodziowych jak również w czasie niedoborów wody w zlewni poniżej zbiorników.
OBIEKTY ZBIORNIKA
Do regulacji przepływów i prowadzenia kontrolowanej gospodarki wodnej w zbiorniku Kuźnica Warężyńska, w zaporze czołowej wykonano:
- trzyprzęsłowy jaz o światłach 3 × 3 m, zamykany klapami, służący do przepuszczania wód powodziowych,
- rurociągi o przekroju 2×_100 cm, łączące zbiornik Kuźnica Warężyńska ze zbiornikiem Pogoria III, służące do uzupełniającego przerzutu wody w przypadkach zwiększonego jej zapotrzebowania przez użytkowników,
- kanał zrzutowy odprowadzający wodę z jazu do Czarnej Przemszy,
- nowy most i modernizację drogi w miejscowości Marianki.
ZAPLECZE EKSPLOATACYJNE
Zarządzanie obiektami zbiornika i jego eksploatację prowadzą specjaliści zatrudnieni w specjalnie wybudowanych w tym celu obiektach administracyjnych zbiornika wyposażonych w sprzęt techniczny, komputery, łączność, niezbędne materiały itp.
POMPOWNIA W DOLNYM STANOWISKU ZAPORY
Likwidacja utrzymywanego w czasie wydobywania piasku leja depresyjnego przywraca pierwotny poziom wód gruntowych. Jednocześnie przegrodzenie doliny wyrobiska zaporą czołową spowodowało odcięcie jej dolnego stanowiska i konieczność odbioru wód opadowych i filtracyjnych z tego terenu. W tym celu wybudowana została pompownia ze zbiornikiem wyrównawczym.
ZASILANIE ZBIORNIKA WODĄ
Zbiornik zasilają wody, głównie wezbraniowe, rzek Czarnej Przemszy i Trzebyczki, których wprowadzenie do zbiornika
następuje po efektownych kamiennych kaskadach, zapewniających dodatkowe napowietrzenie wody. Przy regulacjach
tych rzek uwzględniono konieczność zachowania przepływu biologicznego i poziomu wody w starych korytach tych rzek. W tym celu w miejscach zrzutu wody z koryt Czarnej Przemszy i Trzebyczki do zbiornika wybudowano budowle rozrządowe z możliwością regulacji rozdziału przepływu.
EKOLOGIA I REKREACJA
Wysoka jakość wód zasilających zbiornik zapewnia możliwość hodowli ryb, w tym również szlachetnych łososiowatych, stanowiących niemałą atrakcję dla wędkarzy. Dzięki uporządkowaniu terenu, zazielenieniu bezpośredniego otoczenia zbiornika i urządzeniu wokół niego dróg, miłośnicy wypoczynku, tak biernego jak i czynnego, zyskują możliwość rekreacji na łonie przyrody.
TURYSTYKA
Południową stroną zbiornika Kuźnica Warężyńska przebiega jeden z licznych w tym regionie szlaków turystycznych. W promieniu niespełna 20 km leży Pustynia Błędowska, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd oraz Szlak Warowni Jurajskich. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne kompleksy leśne oraz użytki ekologiczne - zbiorniki Pogoria I i II - oazy życia licznych gatunków ptactwa i zwierząt.
- Paweł Pistelok
- Kategoria: przeczyce
- Odsłony: 28965
Zbiornik wodny Pogoria III wykorzystany po wyeksploatowanym wyrobisku kopalni piasku na rzece Pogorii.
Zbiornik Pogoria III spełnia następujące zadania:
- obiekt sportów wodnych rekreacji i wypoczynku;
- zbiornik dla hodowli ryb;
- zbiornik awaryjnego poboru wody przez Hutę „Katowice” S.A.;
- w okresie powodzi redukuje fale powodziowe, lecz nie posiada stałej rezerwy powodziowej.
- Paweł Pistelok
- Kategoria: przeczyce
- Odsłony: 70229
Zarząd Zlewni Przemszy w Przeczycach
Siedziba: | Jednostki terenowe | Adres | Telefony |
ul. 21 stycznia 127 42-460 Przeczyce tel.: +48(32)380 65 87 fax: +48(32)380 65 87 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Nadzór Wodny Przeczyce | Zbiornik Przeczyce ul. Targowa 2 42-460 Mierzęcice |
+48(32)3806587 |
Nadzór Wodny Kuźnica-Warężyńska | Zbiornik Kuźnica-Warężyńska III ul. Marianki 14 a 41-300 Dąbrowa Górnicza |
+48(32)2619125 |
W zlewni rzeki Przemszy w roku 1977 został założony Inspektorat Eksploatacji Wód z siedzibą w Będzinie jako terenowa jednosta byłej Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Pierwszym kierownikiem Inspektoratu był inż. Adam Siekierka, później inż. Józef Hans, inż. Klara Siekierka. Od 01.01.1992 roku Inspektorat został przeniesiony do Przeczyc, kierownikiem został mgr inż. Wojciech Zięba.
W skład Zarząd Zlewni Przemszy w Przeczycach wchodzą następujące komórki organizacyjne:
- Nadzór Wodny w Będzinie,
- Zespół Zbiorników Przeczyce-Pogoria III.
Skład osobowy Inspektoratu przedstawia się następująco:
- kierownik Inspektoratu
- inspektor nadzoru inwestorskiego - 1 osoba
- st. inspektor d/s finansowych - 1 osoba
- st. inspektor d/s administracyjnych - 1osoba
- specjalista d/s wywłaszczeń - 1 osoba
Skład osobowy Nadzoru Wodnego w Będzinie:
- kierownik Nadzoru Wodnego
- konserwator budowli wodnej - 6 osób
Skład osobowy Zespołu Zbiorników Wodnych Przeczyce-Pogoria III:
- kierownik Zespołu Zbiorników
- operator zapory - 2 osoby
- operator pompowni - 2 osoby
- mechanik - 1 osoba
- elektryk - 1 osoba
- konserwator budowli wodnej - 1 osoba
Ogółem Inspektorat Przeczyce liczy 19 osób
Do podstawowych zadań Inspektoratu należą:
- utrzymanie rzek i zbiorników wodnych
- sprawowanie kontroli i nadzoru nad realizacją robót remontowych, eksploatacyjnych i konserwacyjnych rzek, budowli wodnych i obiektów hydrotechnicznych
- współpraca z organami administracji rządowej i samorządowej w sprawie prawa wodnego na wodach, utrzymania porządku na terenach przyległych do zbiorników i rzek
- współpraca w zakresie ochrony przeciwpowodziowej w czasie przejścia wielkich wód z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz z Gminnymi i Powiatowymi Wydziałami Zarządzania Kryzysowego
- prowadzenie ewidencji cieków i budowli wodnych oraz spraw własnościowych związanych z terenami zajętymi przez rzeki i obwałowania