banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Zbiornik Wisła Czarne bez tajemnic!

Od blisko 50 lat chroni przed powodziami i dostarcza wodę pitną mieszkańcom Wisły, Ustronia i Skoczowa, magazynuje ją też na wypadek suszy. Spotykają się w nim Biała i Czarna Wisełka, a jego zapora po prawie półwieczu w miniony weekend pierwszy raz została otwarta dla zwiedzających.


Zbiornik Wisła Czarne, bo o nim mowa, za sprawą obchodów Roku Rzeki Wisły, został udostępniony przez administratora tej rzeki – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wszystkim ciekawym, co kryje się 20 m. pod lustrem wody, w galerii rezerwuaru. 8 i 9 lipca 2017r. od godz. 10.00 do 17.00 mieszkańcy Wisły i turyści pod opieką przewodników, w rolę których wcielili się pracownicy RZGW mogli wejść do wnętrza sztolni, by zobaczyć na własne oczy dotąd ukryte przed widokiem publicznym urządzenia i mechanizmy odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie obiektu i jego bezpieczeństwo. Ponieważ dotąd możliwe było jedynie zwiedzanie zbiornika od strony korony zapory, pierwsza w historii okazja, by zobaczyć wnętrze rezerwuaru przyciągnęła tłumy chętnych. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach pokazał galerię zbiornika blisko 2 tys. osób. Tak dużą frekwencję spowodowała ciekawość budowli hydrotechnicznej, a wśród zwiedzających znaleźli się również najstarsi mieszkańcy Wisły, którzy dobrze pamiętają budowę zbiornika. Wnętrze galerii odwiedził po latach również jeden z budowniczych tego ważnego obiektu – Pan Józef Raszka, który był jednym z bardzo niewielu, mających dostęp do podziemnej sztolni w przeszłości.  
Możliwość zwiedzenia wnętrza zbiornika była okazją dla turystów, by skorzystać z niepowtarzalnej dotąd atrakcji w Wiśle. Mieszkańcy miejscowości przekonali się zaś, że obiekt jest w pełni bezpieczny i w czasie wezbrania uchroni ich od ryzyka powodzi. W ciągu minionego weekendu wstęp do zapory zbiornika Wisła Czarne miało nawet 20 razy tyle osób, co w przeciągu 44 lat jego istnienia.

Logo roku rzeki WisłyZwiedzaniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, m.in.: ścianka wspinaczkowa, barwne legendy wiślane, malowanie twarzy i tatuaże z henny. Nie zabrakło pokazu baniek mydlanych, a odwiedzający teren pod zaporą zbiornika poznali konsekwencje zaśmiecania wody, dowiedzieli się co wolno nad rzeką a czego nie, wspólnie stworzyli mapę Wisły – oficjalny baner wydarzenia, zobaczyli wystawę zdjęć autorstwa Janusza Moczulskiego i Zbigniewa Olszamowskiego: „Wisła w kadrze: od budowy zbiornika do dziś”.

Dodatkowym punktem programu obchodów Roku Rzeki Wisły, przygotowanego przez RZGW w Gliwicach był pierwszy bieg górski „Do źródeł Wisły” pod patronatem Pana Mariusza Gajdy, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Środowiska. 8 lipca biegacze wystartowali z wiślańskiego rynku, pokonując ponad 20 km trasę, wzdłuż rzeki oraz szlaku turystycznego, by znaleźć się na koronie zapory zbiornika i powrócić na plac B. Hoffa w Wiśle. W I edycji Biegu do Źródeł Wisły najszybszy okazał się Szymon Nikiel z miejscowości Godziszka. Zawodnik pokonał dystans w czasie 01:41:09. 2. na mecie stanął Wojciech Korzusznik z miejscowości Stanowice, (+ 03:54). 3. był Michał Chrapkiewicz z Cieszyna (+04:44). Wśród kobiet najszybsza była Marta Plata z Bytomia, która zajęła 15. Miejsce w klasyfikacji generalnej (czas 02:10:12). W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Szymon Nikiel (Godziszka) – M20, Wojciech Korzusznik (Stanowice) – M30, Krzysztof Hensel (Czerwionka-Leszczyny) – M40, Artur Brachaczek (Cieszyn) – M50, Izabela Dudzik (Zabrze) – K20, Hanna Cengiel (Cieszyn) – K30, Marta Plata (Bytom) – K40. Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i stanęli na linii startu – serdecznie gratulujemy!


Dziękujemy za tak liczną frekwencję i spotkanie u źródeł Wisły - królowej polskich rzek - i nad wiślańskim zbiornikiem, w którym łączą się wody Białej i Czarnej Wisełki.

foto galerie - Zbiornik Wisła Czarne bez tajemnic - rok rzeki Wisły