banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Półmaraton górski „Do źródeł Wisły”, niepowtarzalna możliwość, by zwiedzić galerię zbiornika Wisła Czarne, warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży, Logo roku rzeki Wisłyzabawy edukacyjne dla najmłodszych – tak w dużym skrócie zapowiadają się obchody Roku Rzeki Wisły, przygotowane przez administratora tej rzeki w woj. śląskim – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.Rok Rzeki Wisły stał się okazją dla gliwickiego RZGW – zarządcy zbiornika Wisła Czarne, by przybliżyć rzekę mieszkańcom i turystom, którzy na miejsce letniego wypoczynku wybrali Wisłę. Z tej okazji 8 i 9 lipca będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Jedną spośród nich będzie wyjątkowa i niepowtarzalna dotychczas możliwość, by zwiedzić galerię wielofunkcyjnego zbiornika Wisła Czarne.
Sztolnia, czyli miejsce, w którym pracuje serce rezerwuaru, odpowiedzialne za funkcjonowanie zbiornika będzie dostępne dla chętnych pierwszy raz w historii. Oznacza to, że śmiałkowie, którzy w lipcową sobotę lub niedzielę (8 i 9.07) wybiorą się nad czerniański zbiornik zobaczą na własne oczy miejsce i aparaturę, które dotąd widziało niewielu. Przez blisko 50 lat pracy zbiornika dostęp do jego galerii miało ok. 100 osób. Teraz to grono się powiększy. Wszystko pod opieką pracowników RZGW, którzy w oba te dni wcielą się w rolę przewodników po obiekcie.
Nie zabraknie barwnie opowiedzianej historii rzeki Wisły i ciekawostek związanych z funkcjami wiślańskiego obiektu, który zwykle turyści i mieszkańcy oglądają tylko z zapory. Teraz będzie można wejść w głąb ziemnego nasypu, który zatrzymuje napór wody.
W czasie oczekiwania na zwiedzanie będzie można zobaczyć wystawę zdjęć autorstwa Janusza Moczulskiego i Zbigniewa Olszamowskiego: „Wisła w kadrze: od budowy zbiornika do dziś”. Na dzieci i młodzież będą czekać Ratownicy beskidzkiej grupy GOPR, którzy pomogą zdobyć szczyt ścianki wspinaczkowej i przedstawią zasady bezpieczeństwa w górach i nad wodą. Będą też barwne legendy wiślane i to co dzieci lubią najbardziej, czyli malowanie twarzy i tatuaże z henny. Nie zabraknie też rodzinnej bitwy na balony wodne i pokazu baniek mydlanych. Odwiedzający teren pod zaporą zbiornika poznają konsekwencje zaśmiecania wody, dowiedzą się co wolno nad rzeką a czego nie, wspólnie stworzą mapę Wisły – oficjalny baner wydarzenia.
Zachęcamy zatem do spotkania u źródeł Wisły, królowej polskich rzek, która przez stulecia wpływała na życie ludzi. Trudno o lepsze miejsce na takie spotkanie, jak wiślański zbiornik, w którym łączą się wody Białej i Czarnej Wisełki.
Dodatkowym punktem programu obchodów Roku Rzeki Wisły, przygotowanych przez RZGW w Gliwicach przy współpracy z Urzędem Miasta Wisła jest bieg górski o dystansie półmaratonu, który odbywa się pod patronatem Pana Mariusza Gajdy, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Środowiska. 8 lipca uczestnicy przebiegną ponad 20 km trasę z wiślańskiego rynku, wzdłuż rzeki oraz szlaku turystycznego, by pokonać koronę zapory zbiornika i powrócić na plac
B. Hoffa w Wiśle. Na zwycięzców sportowej rywalizacji czekają nagrody.
Zapisy i szczegóły dotyczące biegu znajdują się na stronie: http://kuba20.wixsite.com/bieg-na-trzy-kopce/kopia-zapisy
Całość atrakcji jest udostępniana bezpłatnie. Szczegóły pod nr telefonu
32 777 49 50.
Do Wisły i nad Wisłę zaprasza RZGW w Gliwicach i partnerzy.

REGULAMIN

Logo roku rzeki Wisły