Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu
Siedziba: | Jednostki terenowe | Adres | Telefony |
ul. Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" 18, 47-400 Racibórz tel./fax +48(32)415 46 71 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Nadzór Wodny Buków | ul. Kamieńska 22 44-362 Bluszczów |
+48(32)4544021 |
Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu zlokalizowany jest na lewym brzegu Odry Miejskiej, w bliskim sąsiedztwie centrum miasta, przy ulicy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” 18.
Szczegółowy zakres oraz zasięg działania Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu został określony Zarządzeniem Wewnętrznym nr 13/2001r Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W jego strukturze organizacyjnej wyodrębniono następujące podjednostki:
- Biuro Zarządu Zlewni w skład którego wchodzi wieloosobowe stanowisko pracy związane z realizacją zadań wynikających z eksploatacji administrowanych cieków oraz budową zbiornika Racibórz na rzece Odrze.
- Nadzór Wodny w Raciborzu zajmujący się eksploatacją i konserwacją cieków znajdujących się w dolnej części dorzecza Górnej Odry, począwszy od Raciborza
- Nadzór Wodny w Bukowie zajmujący się eksploatacją i konserwacją cieków znajdujących się w górnej części dorzecza Górnej Odry, powyżej od Raciborza oraz utrzymaniem, konserwacją, kontrolą i sterowaniem Polderu Buków.
Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu administruje wodami dorzecza Górnej Odry, o różnej charakterystyce począwszy od beskidzkich potoków górskich po rzeki o charakterze nizinnym. Dodatkowo na terenie działania Zarządu Zlewni znajduje się wiele rzek i potoków stanowiących rzeki graniczne lub przecinające granicę z Republiką Czeską. Wobec czego, do zadań załogi Zarządu Zlewni należy rozwiązywanie problemów o bardzo szerokim spektrum.
Do zakresu działania Zarządu Zlewni należy utrzymanie cieków i obiektów na tych ciekach, prowadzenie gospodarki wodą, nadzór nad konserwacją rzek i zbiorników oraz administrowanie majątkiem będącym w gestii Zarządu Zlewni. Jednocześnie Zarząd Zlewni współdziała bezpośrednio z innymi jednostkami administracyjnymi oraz mieszkańcami.
Do najbardziej znanych miast znajdujących się na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu należą Racibórz, Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory i Cieszyn.
Racibórz jest historycznym miastem położonym nad rzeką Odrą, którego początki sięgają czasów prehistorycznych, gdyż istniał ty pierwotnie gród słowiański Gołęszyców, założony wg przekazów przez Racibora. W X w. był ważnym grodem piastowskim strzegącym przeprawy przez Odrę na spornym terenie pomiędzy Polską a Czechami. Pierwsze wzmianki pochodzą z Kroniki Galla Anonima z 1108 roku. Przez całe średniowiecze był ważnym ośrodkiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Czech do Krakowa i z Rusi na Śląsk. W czasie wojny trzydziestoletniej dwukrotnie został zniszczony przez Szwedów, przez co znacznie podupadł. Dopiero w wyniku rozwoju przemysłowego odzyskał swoją sławę jako prężny ośrodek gospodarczy oraz centrum polskości na tym terenie. Obecnie jest dużym ośrodkiem miejskim liczącym prawie 65 tyś. mieszkańców. Praktycznie od zawsze związany z problematyką gospodarki wodnej za sprawą sąsiedztwa z rzeką Odrą. W czasie pruskiej administracji znajdował się tu ówczesny Urząd Wodny, którego celem była realizacja inwestycji mających na celu zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców oraz rozwijanie transportu wodnego. To na przełomie XIX i XX powstał system zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny Odry (Kanał Ulgi w Raciborzu jako ostatnia inwestycja wykonana w latach 1936-1942) oraz realizowana koncepcja budowy zbiornika Racibórz oraz kanału żeglugowego Odra-Dunaj. Po II wojnie światowej również znajdowały się tu kolejne jednostki zajmujące się administracją wodną. Obecnie rolę tą pełni Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Swoim zasięgiem powierzchniowym obejmuje następujące powiaty i gminy:
- MIASTA NA PRAWACH POWIATU: JASTRZĘBIE – ZDRÓJ, RYBNIK,ŻORY
- POWIAT GLIWICKI: Sośnicowice, Pilchowice, Knurów
- POWIAT RYBNICKI: Czerwionka – Leszczyny, Lyski, Gaszowice, Jejkowice, Świerklany
- POWIAT RACIBORSKI: Kuźnia Raciborska, Nędza, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Krzanów, Krzyżanowice, Kornowac
- POWIAT WODZISŁAWSKI: Rydułtowy, Lubomia, Pszów, Wodzisław Śląski, Radlin, Marklowice, Mszana, Godów, Gorzyce
- POWIAT CIESZYŃSKI: Zebrzydowice, Haźlach, Cieszyn, Goleszów, Istebna
- POWIAT KĘDZIERZYŃSKO – KOZIELSKI: Polska Cerkiew, Bierawa, Cisek
- POWIAT GŁUBCZYCKI: Głubczyce, Branice, Kietrz, Baborów