banerek

Okazja taka, jak ta która będzie miała miejsce między 5 a 7 października 2018 r. zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj niedostępna od strony lądu śluza Kanału Gliwickiego w Rudzińcu zostanie udostępniona zwiedzającym. Wszystko za sprawą akcji specjalnej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, w którą włączają się Wody Polskie.


Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Od piątku 5 października przez cały weekend w godz. 10.00 – 14.00, podążając w ślad za operatorami śluzy będzie można zobaczyć na co dzień ukryte przed widokiem publicznym zakamarki i urządzenia, które wprawiają w ruch potężną maszynerię śluzy, powstałą w latach 1934-1939. Obiekt w Rudzińcu jest śluzą bliźniaczą dwukomorową. Różnica poziomów piętrzenia wynosi 6,25m. Śluza przystosowana jest do śluzowania oszczędnościowego poprzez kanał łączący obie jej komory. Śluza Rudziniec została zmodernizowana w latach 2012 - 2015. W trakcie modernizacji została zautomatyzowana. Śluza Rudziniec jest ważnym elementem Odrzańskiej Drogi Wodnej i jednocześnie unikatowym przykładem obiektu hydrotechnicznego. Posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych: sterowni i maszynowni.
Śluzę Rudziniec udostępnimy zwiedzającym w dniach 5-7 października w godzinach 10.00 -14.00. Zapewniamy zwiedzanie z przewodnikiem. Zapraszamy w obuwiu na płaskiej bieżnikowanej podeszwie i odzieży niekrępującej ruchów. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy! Spotkajmy się na śluzie Rudziniec, przy ul. Dębowej 2, 44-160 Rudziniec.