banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

 

Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu

 

Siedziba: Jednostki terenowe Adres Telefony
ul. Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" 18,

47-400 Racibórz

tel./fax +48(32)415 46 71

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefony

Nadzór Wodny Buków ul. Kamieńska 22
44-362 Bluszczów
+48(32)4544021


Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu zlokalizowany jest na lewym brzegu Odry Miejskiej, w bliskim sąsiedztwie centrum miasta, przy ulicy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” 18.

zdjęcie siedziby Zarządu Zlewni Górnej Odry


Szczegółowy zakres oraz zasięg działania Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu został określony Zarządzeniem Wewnętrznym nr 13/2001r Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W jego strukturze organizacyjnej wyodrębniono następujące podjednostki:

 • Biuro Zarządu Zlewni w skład którego wchodzi wieloosobowe stanowisko pracy związane z realizacją zadań wynikających z eksploatacji administrowanych cieków oraz budową zbiornika Racibórz na rzece Odrze.
 • Nadzór Wodny w Raciborzu zajmujący się eksploatacją i konserwacją cieków znajdujących się w dolnej części dorzecza Górnej Odry, począwszy od Raciborza
 • Nadzór Wodny w Bukowie zajmujący się eksploatacją i konserwacją cieków znajdujących się w górnej części dorzecza Górnej Odry, powyżej od Raciborza oraz utrzymaniem, konserwacją, kontrolą i sterowaniem Polderu Buków.

Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu administruje wodami dorzecza Górnej Odry, o różnej charakterystyce począwszy od beskidzkich potoków górskich po rzeki o charakterze nizinnym. Dodatkowo na terenie działania Zarządu Zlewni  znajduje się wiele rzek i potoków stanowiących rzeki graniczne lub przecinające granicę z Republiką Czeską. Wobec czego, do zadań załogi Zarządu Zlewni należy rozwiązywanie problemów o bardzo szerokim spektrum.
Do zakresu działania Zarządu Zlewni należy utrzymanie cieków i obiektów na tych ciekach, prowadzenie gospodarki wodą, nadzór nad konserwacją rzek i zbiorników oraz administrowanie majątkiem będącym w gestii Zarządu Zlewni. Jednocześnie Zarząd Zlewni współdziała bezpośrednio z innymi jednostkami administracyjnymi oraz mieszkańcami.
Do najbardziej znanych miast znajdujących się na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni Górnej Odry w Raciborzu należą Racibórz, Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory i Cieszyn.
Racibórz jest historycznym miastem położonym nad rzeką Odrą, którego początki sięgają czasów prehistorycznych, gdyż istniał ty pierwotnie gród słowiański Gołęszyców, założony wg przekazów przez Racibora. W X w. był ważnym grodem piastowskim strzegącym przeprawy przez Odrę na spornym terenie pomiędzy Polską a Czechami. Pierwsze wzmianki pochodzą z Kroniki Galla Anonima z 1108 roku. Przez całe średniowiecze był ważnym ośrodkiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Czech do Krakowa i z Rusi na Śląsk. W czasie wojny trzydziestoletniej dwukrotnie został zniszczony przez Szwedów, przez co znacznie podupadł. Dopiero w wyniku rozwoju przemysłowego odzyskał swoją sławę jako prężny ośrodek gospodarczy oraz centrum polskości na tym terenie. Obecnie jest dużym ośrodkiem miejskim liczącym prawie 65 tyś. mieszkańców. Praktycznie od zawsze związany z problematyką gospodarki wodnej za sprawą sąsiedztwa z rzeką Odrą. W czasie pruskiej administracji znajdował się tu ówczesny Urząd Wodny, którego celem była realizacja inwestycji mających na celu zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców oraz rozwijanie transportu wodnego. To na przełomie XIX i XX powstał system zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny Odry (Kanał Ulgi w Raciborzu jako ostatnia inwestycja wykonana w latach 1936-1942) oraz realizowana koncepcja budowy zbiornika Racibórz oraz kanału żeglugowego Odra-Dunaj. Po II wojnie światowej również znajdowały się tu kolejne jednostki zajmujące się administracją wodną. Obecnie rolę tą pełni Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Swoim zasięgiem powierzchniowym obejmuje następujące powiaty i gminy:

 • MIASTA NA PRAWACH POWIATU: JASTRZĘBIE – ZDRÓJ, RYBNIK,ŻORY
 • POWIAT GLIWICKI: Sośnicowice, Pilchowice, Knurów
 • POWIAT RYBNICKI: Czerwionka – Leszczyny, Lyski, Gaszowice, Jejkowice, Świerklany
 • POWIAT RACIBORSKI: Kuźnia Raciborska, Nędza, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Krzanów, Krzyżanowice, Kornowac
 • POWIAT WODZISŁAWSKI: Rydułtowy, Lubomia, Pszów, Wodzisław Śląski, Radlin, Marklowice, Mszana, Godów, Gorzyce
 • POWIAT CIESZYŃSKI: Zebrzydowice, Haźlach, Cieszyn, Goleszów, Istebna
 • POWIAT KĘDZIERZYŃSKO – KOZIELSKI: Polska Cerkiew, Bierawa, Cisek
 • POWIAT GŁUBCZYCKI: Głubczyce, Branice, Kietrz, Baborów