Drukuj
Kategoria: Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym
Odsłony: 7756

 

Prace nad przygotowaniem Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) w naszym regionie wodnym idą pełną parą! W miniony czwartek i piątek (23 i 24 października) odbyło się pierwsze spotkanie Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry – organów, których rolą jest rekomendowanie postulatów dotyczących minimalizacji ryzyka powodziowego, wypracowanych przez Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni.

 


Całość prac wszystkich zaangażowanych zespołów ma na celu stworzenie pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry. Pracom tym przewodzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, którego dyrektor pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komitetów Sterujących. To właśnie podczas obrad Komitetów zapadną decyzje, które z proponowanych przez członków Grup Planistycznych i Zespołów Planistycznych Zlewni rozwiązań (technicznych i nietechnicznych) zostaną przedstawione Wykonawcy i następnie w zależności od wyników przeprowadzonych analiz znajdą się w Planach Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, czyniąc region bezpieczniejszym.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym wykonuje się dla obszarów dorzeczy i dla regionów wodnych z uwzględnieniem terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, wyznaczonych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego. Bazą wyjściową dla powstających Planów są mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Prace nad PZRP potrwają do 2015 r. i zaowocują powstaniem dokumentu obejmującego wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem w tym zakresie: m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie. W tym obrębie tematycznym Komitety Sterujące, Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni, tworzą katalog rozwiązań /technicznych i nietechnicznych/, których realizacja zapobiegnie lub zminimalizuje ryzyko i skutki powodzi. W Planach znajdą się działania na rzecz zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego, skuteczniejszej retencji wód czy zmniejszenia ryzyka w przypadku wystąpienia powodzi. Uwzględniać będą także m. in. analizę kosztów i korzyści, obszary o potencjalnych możliwościach retencyjnych, a także cele środowiskowe zawarte w Ramowej Dyrektywie Wodnej, zasady gospodarowania wodą i formy użytkowania gruntów, ochronę przyrody.
Prace nad PZRP, zwanymi również „Niezawodnymi planami” w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry rozpoczęły się 5 września, kiedy blisko 150 osób reprezentujących 90 instytucji z terenu trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego, poznało założenia tego ważnego i tworzonego po raz pierwszy w kraju, dokumentu. Dotychczas w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry odbyło się już kilka spotkań Grup Planistycznych i Zespołów Planistycznych Zlewni. W ich czasie reprezentanci miast i gmin, zainteresowanych instytucji i środowisk wspólnie opracowali założenia, które ich zdaniem powinny znaleźć się w PZRP. W miniony czwartek i piątek członkowie Komitetów Sterujących: przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Marszałkowskich, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach pod przewodnictwem dyrektora RZGW w Gliwicach, poznali dotychczasowe efekty pracy i udzielili poparcia proponowanym rozwiązaniom. Teraz Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni czeka opracowanie i uszczegółowienie kolejnych rozwiązań.